În finala campionatului clubul de la Chișinău l-a învins pe „Grebenik” (Tiraspol) într-o serie de bullituri!

Întâlnirea finală sa dovedit a fi uscată pentru goluri, dar nu pentru emoții. Ambele echipe ar fi putut înscrie, dar portarii au jucat strălucit.
Pentru prima dată în istoria Amoliga, după 50 de minute de meci, s-au mai jucat două reprize de prelungiri de 5 minute fiecare. Nu a ajutat.
Campionul celui de-al doilea sezon consecutiv a fost determinat din nou într-o serie de penalty.

„Nistru-Rostimport” a realizat prima lovitură. Acest sut a fost făcut de Andrian Lascu. Dmitri Volosin și puțin mai târziu Stanislav Luca de la „Grebenik” nu și-au marcat loviturile – portarul Ruslan Istrati a foste peste.
O greșeală a fost fsi din partea jucătorului „Nistru-Rostimport” Ion Coval. Ultimul cuvânt a rămas pentru Daniel Adam. 2:0 – „Nistru-Rostimport” este noul campion! Echipa va reprezenta Moldova în Liga Campionilor Socca!

NISTRU-ROSTIMPORT – GREBENIK 0:0 (0:2 bullituri) raport

În meciul pentru locul 3, dimpotrivă, s-a înregistrat o ploaie de goluri. „Geotermal” și „Bălți” au marcat 10 goluri impreună. Echipa din nordul Moldovei a câștigat medalii de bronz în sezonul de debut la Amoliga, învingându-și adversarul cu 7:3.

GEOTERMAL – FC BALTI 3:7 raport