24 noiembrie pe Arena din parcul La Izvor al capitalei s-a jucat etapa finală a Amoliga Masters 2023. Campioana acestei ediții a devenit echipa Arsenal Chișinău, urmată de formația Primăria Chișinău. Podiumul de premiere a fost completat de câștigătoarea sezonului trecut, Geotermal.

După 22 de etape, Arsenal Chișinău și Primăria Chișinău au încheiat campionatul la egalitate de puncte, 55 la număr. Deși, Primăria Chișinău are mai multe victorii la activ, rezultatele meciurilor directe au prevalat. În etapa 21, Arsenal s-a impus în fața formației Primăria Chișinău la loviturile de departajare. Câștigătoarea sezonului 2022, echipa Geotermal a ocupat poziția a treia în clasament.

Cel mai bun jucător al competiției a fost desemnat Andrian Bogdan (Arsenal). Cel mai bun portar al ediției a fost ales Alexandru Gîlcă (Chișinău-Gaz), în timp ce Eduard Munteanu (ARF Ialoveni) a fost premiat pentru devotament față de fotbal. Cel mai tehnic jucător a devenit Serghei Epureanu (Geotermal), iar cel mai promițător fotbalist – Sergiu Cojocaru (Primăria Chișinău).

Proiectul Amoliga Masters pentru jucători cu vârsta 40+ a stârnit un interes enorm. 12 echipe este un record absolut la această categorie, iar numărul participanților promite să crească.